Cellulit wodny można pokonać

Cellulit, który dotyka większość kobiet (szacuje się, że nawet ok. 90 %) można pokonać. Wszystko zależy od tego, jak szybko i jakie kroki podejmą panie borykające się ze skórką pomarańczową. Z reguły uważa się, że dużo łatwiej rozprawiać się z cellulitem wodnym aniżeli cellulitem tłuszczowym. Ten pierwszy związany jest bowiem przede wszystkim z zatrzymywaniem się wody w organizmie. Co trzeba więc wiedzieć na temat cellulitu wodnego, by się go skutecznie pozbyć?

Kogo dotyczy cellulit wodny?

O ile cellulit lipidowy dotyczy przede wszystkim kobiety zmagające się z dodatkowymi kilogramami, o tyle cellulit wodny to przypadłość, która dotyka przede wszystkim kobiety szczupłe. Bardzo często taka skórka pomarańczowa pojawia się u kobiet w ciąży i zaraz znika po porodzie (jednak zdarzają się wyjątki).

Przyczyny powstawania cellulitu wodnego

Choć za główną przyczynę cellulitu wodnego uważa się zatrzymywanie wody w organizmie, czynników wpływających na jego powstawanie jest wiele.

Przede wszystkim warto pamiętać, że za skórkę pomarańczową odpowiadają przede wszystkim zawirowania hormonalne. Wiąże się to z nadwyżką estrogenów, które przyczyniają się do zwiększania przepuszczalności naczyń krwionośnych i limfatycznych. W rezultacie doprowadza to do powstawania obrzęków uciskających komórki tłuszczowe.

Cellulit wodny powstaje również na skutek zaburzenia krążenia, co jest spowodowane tworzeniem się obrzęków. W rezultacie dochodzi do niedotlenienia i niedożywienia komórek tłuszczowych, które zaczynają powiększać swoją objętość, wypełniając się substancjami toksycznymi, które powinny zostać odprowadzone. Rozrastające się komórki tłuszczowe ujawniają się więc na powierzchni skóry w postaci grudek i nierówności.

Mity na temat cellulitu wodnego

Wiele kobiet rezygnuje z dostarczania swojemu ustrojowi odpowiedniej ilości wody. A to dlatego, iż obawiają się, że dojdzie do nasilenia cellulitu wodnego. Tymczasem takie „myślenie” jest błędne. Wiadomo przecież, że woda przyczynia się do wypłukiwania toksyn z organizmu – prowadzi więc do jego oczyszczenia, co w walce ze skórką pomarańczową jest niezwykle ważne.

Jak zapobiec powstawaniu cellulitu wodnego?

Powstawanie cellulitu nie jest koniecznością. Ze skórką pomarańczową nie będziemy musiały się zmagać, jeżeli odpowiednio wcześnie temu zapobiegniemy. Co zatem trzeba robić?

Przede wszystkim należy wyeliminować wszystkie czynniki, które sprzyjają zatrzymywaniu wody w organizmie. Jeżeli chcemy zapobiec cellulitowi, warto zredukować ilość spożywanej soli, która jest sprzymierzeńcem cellulitu wodnego. Warto wiedzieć, że i tabletki antykoncepcyjne są czynnikiem sprzyjającym zatrzymywaniu wody (to właśnie dlatego kobiety stosujące tego rodzaju antykoncepcję często narzekają na skórkę pomarańczową).

Warto również pamiętać o tym, by nie dopuścić do zaburzenia krążenia. Sprzyjają temu przede wszystkim: siedzący tryb życia (wiele godzin spędzanych za biurkiem, brak aktywności fizycznej), noszenie obcisłych ubrań oraz chodzenie w butach na wysokim obcasie.

Jak walczyć z wodnym cellulitem?

Nie zawsze uda się zapobiec cellulitowi wodnemu. Wówczas należy poczynić odpowiednie kroki, by się z nim uporać. Najczęściej nie jest to łatwe zadanie, aczkolwiek trzeba wykazać się cierpliwością i motywacją do działania. Zdarza się, że na efekty trzeba poczekać nawet kilka miesięcy.

Jeżeli chcemy zlikwidować wodny cellulit, należy przede wszystkim wyeliminować wszystkie czynniki, które mu sprzyjają. Warto postępować tak, jakbyśmy chciały zapobiec skórce pomarańczowej. Bardzo ważna jest odpowiednia dieta z minimalną ilością soli oraz innych dodatków do żywności, które odpowiadają za zatrzymywanie wody w organizmie. Jeżeli stosujemy doustną antykoncepcję hormonalną, koniecznością jest zamiana jej na inne metody (plastry zawierające hormony).

Jeżeli chcemy zwalczyć cellulit wodny, trzeba zadbać o to, by przywrócić prawidłowe krążenie. W tym celu należy unikać ciągłego przesiadywania (pozycję warto zmieniać co 2-30 minut), noszenia obcisłych ubrań.

Należy postawić na aktywność fizyczną. Ruch bowiem przyczynia się do poprawy krążenia. Trzeba jednak pamiętać, że gwarantem sukcesu jest systematyczność. Tylko regularne wykonywanie ćwiczeń (najlepiej 2-3 razy w tygodniu) jest w stanie przyczynić się do poprawy wyglądu skóry dotkniętej cellulitem. Nie istnieją szczególne zalecenia co do konkretnych form aktywności. Najważniejsze jest to, by w ogóle zacząć się ruszać i poprawić krążenie.

Nie należy zapominać również o kosmetycznej pielęgnacji skóry objętej cellulitem. W drogeriach można znaleźć szereg preparatów, które walczą ze skórką pomarańczową. Warto zwracać uwagę, by kremy na cellulit zawierały w swoim składzie dobroczynne substancje przyczyniające się do uszczelnienia i wzmocnienia naczyń krwionośnych oraz limfatycznych oraz do poprawy krążenia (ekstrakt z arniki, rutyna, wyciąg z liści miłorzębu japońskiego, wyciąg z bluszczu, wyciąg z kasztanowca).

W walce ze skórką pomarańczową nieocenioną moc mają masaże. Regularne masowanie skóry przyczynia się do usprawnienia krążenia oraz szybszego oczyszczania tkanek i komórek ze zbędnych produktów przemiany materii.

5,1 k

Tags: , , , , ,

Please leave a comment

  1. Ćwiczenia na cellulit » Sprzymierzeńcy cellulitu – czy ich znasz? Says:

    [...] cellulitu brakuje również odpowiedniej ilości wody. Wiele kobiet, z obaw o tworzenie się cellulitu wodnego (związanego z zatrzymywaniem wody w organizmie), rezygnuje z wody, co jest [...]

Leave a Comment