Cellulit lipidowy – co trzeba o nim wiedzieć?

Cellulit jest nieestetycznym defektem, który dotyka przede wszystkim kobiety. Trzeba jednak mieć świadomość, że właściwie cellulit cellulitowi nie jest równy. Okazuje się bowiem, że powstawanie skórki pomarańczowej może wiązać się z nadmiarem tkanki tłuszczowej. Wówczas mówi się o cellulicie lipidowym. Co warto o nim wiedzieć? Czy istnieją skuteczne sposoby walki z nim? O tym będzie dzisiejszy wpis.

Kto jest narażony na powstawanie cellulitu lipidowego?

Cellulit o charakterze lipidowym jest typowy przede wszystkim dla kobiet, które borykają się ze zbędnymi kilogramami prowadzącymi do nadwagi. Cellulit lipidowy jest zatem charakterystyczny dla pań, które nie są w stanie zapanować nad przyrostem tkanki tłuszczowej.

Jak powstaje cellulit lipidowy?

Powstawanie cellulitu lipidowego wiąże się z osłabienia tkanki łącznej. Warto wiedzieć, że na skutek jej osłabienia dochodzi do przyrastania tkanki tłuszczowej. Zaczyna gromadzić się pod skórą i nierównomiernie się rozmieszczać. W rezultacie doprowadza do powstawania grudek i nierówności, które widoczne są na powierzchni skóry.

Cellulit lipidowy powstaje na skutek zaburzeń hormonalnych, jakie zachodzą w wyniku predyspozycji genetycznych, prowadzenia niewłaściwego trybu życia, niewłaściwej diety sprzyjającej tyciu, zaburzenia metabolizmu, czy nawet nieprawidłowościami zachodzącymi w układzie moczowym.

Do powstawania cellulitu lipidowego dochodzi wówczas, gdy tkanka łączna zaczyna magazynować energię, ale gdy pojawią się sprzyjające warunki, tkanka ta zaczyna magazynować także zbędne produktu przemiany materii oraz toksyny. Zwykle dochodzi do tego, gdy zaburzone zostaje krążenie krwi oraz limfy.

Czy istnieje możliwość pozbycia się cellulitu lipidowego?

Warto na początku wiedzieć, że walka z cellulitem lipidowym może być trudna. Cellulit tego rodzaju jest bardzo oporny, co jednak nie znaczy że nie możemy się go pozbyć. Trzeba jednak się sporo napracować, by otrzymać efekt gładkiego ciała.

Zacznij się ruszać!

By zwalczyć cellulit trzeba przede wszystkim zacząć się ruszać. Aktywność fizyczna sprzyja bowiem nie tylko przyspieszeniu spalania tkanki tłuszczowej, ale przede wszystkim pobudza krążenie. Biorąc pod uwagę, że to właśnie zaburzenie przepływu krwi i limfy jest przyczyną cellulitu lipidowego (na skutek zaburzeń dochodzi do gromadzenia się toksyn i zbędnych produktów przemiany materii), uprawianie sportów jest niezwykle ważne. Każda forma aktywności jest wskazana.

By zwalczyć cellulit o charakterze lipidowym należy pamiętać, że dobre efekty przynoszą ćwiczenia aerobowe. Wykonywane prawidłowo są w stanie przyczynić się do bardziej efektywnego spalania tkanki tłuszczowej. Zaleca się, by ćwiczenia aerobowe nie były zbyt intensywne ani też nie trwały zbyt długo (czas trwania ćwiczeń powinien mieścić się w granicach 30-50 minut).

Zmień swoje nawyki żywieniowe

Jeżeli chcemy pozbyć się cellulitu lipidowego, warto wprowadzić niewielkie zmiany swoich nawyków żywieniowych. Nikt nie mówi o tym, by stosować diety restrykcyjne. Chodzi jedynie o to, by wyeliminować (bądź ograniczyć) z jadłospisu takie produkty, które sprzyjają odkładaniu się tkanki tłuszczowej. Warto również pamiętać, by bilans energetyczny na koniec dnia nie był dodatni. Wówczas będzie to oznaczać, że dostarczyliśmy organizmowi więcej energii niż tego potrzebował, a nadmiar przeistoczy się w tkankę tłuszczową. Cellulit będzie więc murowany, szczególnie gdy mamy do niego skłonności.

Zastosuj kosmetyki

Kurację antycellulitową, której celem jest zwalczenie skórki pomarańczowej o charakterze lipidowym należy wspomóc także odpowiednimi kosmetykami. Tego rodzaju specyfiki można znaleźć w każdej drogerii oraz aptece. Ważna jest jednak nie cena kosmetyku, ale przede wszystkim jego skład.

Kosmetyki na cellulit, by dały radę zwalczyć skórę pomarańczową lipidową, powinny przede wszystkim zawierać substancje, które pomagają w przyspieszeniu rozkładu trójglicerydów (zbitki grudek tłuszczowych) na wolne kwasy tłuszczowe. W ten sposób działają kremy na cellulit zawierające kofeinę, L-karnitynę, guaranę.

Ważnym składnikiem kosmetyków antycellulitowych są także substancje przyczyniające się do przyspieszenia procesów związanych z mikrokrążeniem. Takie zadanie dobrze spełniają takie rośliny jak: nostrzyk, bluszcz, liście miłorzębu japońskiego.

Warto pamiętać, że tylko regularne stosowanie specyfików kosmetycznych jest w stanie przynieść oczekiwany efekt. Gdy do pielęgnacji ciała objętego skórką pomarańczową nie będziemy się przykładać, wówczas nie damy kremom możliwości na zadziałanie.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *