Cellulit u nastolatki

Kto powiedział, że cellulit to problem wyłącznie kobiet dojrzałych i spodziewających się dziecka? Myli się ten, kto tak sądzi, bowiem skórka pomarańczowa może okazać się poważnym defektem nastolatek. Jak to możliwe – zapytacie? Hormony moi drodzy, hormony

Cellulit u nastolaki jak z nim walczyć ?

Okres dojrzewania to czas w życiu każdego młodego człowieka, w którym następują zmiany w ciele. Pojawia się owłosienie czy trądzik. U chłopców następuje zmiana głosu, a u wielu nastolatek… cellulit.

Zmiany te spowodowane są zawirowania hormonalnymi, jakie zachodzą podczas okresu pokwitania. U dziewcząt znacznie wzrasta poziom estrogenów – czyli żeńskich hormonów płciowych. Hormony te odpowiadają nie tylko za wzrost piersi, ale również – jak się okazuje – za powstawanie cellulitu. I wcale nie musisz być puszysta. Osoby szczupłe skórka pomarańczowa też atakuje – a jestem tego jednym z „żywych” przykładów.

Estrogeny, których w organizmie nastolatki jest w bród powodują, że naczynia krwionośne ulegają rozszczelnieniu. To z kolei sprawia, że wokół komórek tłuszczowych powstają obrzęki. To one sprawiają, że krążenie krwi oraz limfy zostaje zaburzone i znacznie utrudnione. Mało tego – takie komórki są również gorzej dotlenione, a co za tym idzie – słabiej funkcjonują. W rezultacie powiększają swoją objętość, wypełniając się substancjami tłuszczowymi. A na skórze pojawiają się grudki i wgłębienia, które stanowią objaw cellulitu.

Ale estrogeny to nie wszystko. W wielu przypadkach aktywność fizyczna wpływa na pojawienie się (bądź nie) skórki pomarańczowej. Wiadomo jak to jest z nastolatkami. Niechętnie biorą udział w zajęciach wychowania fizycznego. A i poza domem rzadko kiedy ruszają się. Nic więc dziwnego, że cellulit zaczyna się u nich pojawiać. Jest bowiem wynikiem utraty elastyczności i jędrności skóry.

Nastolatki, odżywianie i cellulit – zgrany trójkąt

Kolejną przyczyną cellulitu u nastolatek są złe nawyki żywieniowe. Wiele młodych osób zamiast przestrzegać zasad zdrowego odżywiania się, łamią je. Nic więc dziwnego, że cellulit atakuje ich skórę. Zamiast zdrowej kanapki – drożdżówki. Zamiast owoców – słodycze. Zamiast wody mineralnej – napoje gazowane. Wszystko to niekorzystnie wpływa na kondycję skóry i tkanki łącznej. A to już krok od cellulitu.

Cellulit – jak już wyżej wspomniałam – powstaje nie tylko u osób puszystych. Może dotknąć również dziewczyny, które gwałtownie tracą na wadze. Spowodowane jest to bowiem utratą jędrności i sprężystości skóry. Z tego też powodu niezwykle ważne jest kontrolowanie własnej masy ciała i utrzymywanie jej na stałym poziomie.

Powiedz „STOP” cellulitowi

Ale wcale tak nie musi być. Nikt nie powiedział bowiem, że cellulit u nastolatek to konieczność. Rozwojowi skórki pomarańczowej można skutecznie zapobiec. Ewentualnie też można redukować jego widoczność.

Walka z cellulitem jest znacznie łatwiejsza niż walka z rozstępami. Aczkolwiek, jeżeli chcesz pozbyć się skórki pomarańczowej na 100 procent, wówczas musisz liczyć się z tym, że czeka cię sporo wysiłku. Redukcja cellulitu nie jest bowiem sprawą prostą, lecz możliwą. Musisz uzbroić się w cierpliwość i wykazać się systematycznością, a ujrzysz efekty.

Od czego zacząć zwalczanie cellulitu?

Każda nastolatka, która boryka się ze skórką pomarańczową powinna przede wszystkim zacząć od zmiany swoich nawyków żywieniowych. Z codziennego jadłospisu powinny zniknąć słodycze, sól. Nie jest wskazane również picie kawy (a wiem, że niektóre dziewczyny sięgają już po nią w młodym wieku). W diecie natomiast nie powinno zabraknąć ciemnego pieczywa (jest również smaczne jak białe), owoców i warzyw.

Należy również „przywitać się” z lekcjami wuefu. Ćwiczenia fizyczne są wskazane, by zredukować skórkę pomarańczową. A po szkole można dodatkowo zdecydować się na aktywność fizyczną. Wystarczy wsiąść na rower, a cellulit stopniowo będzie się redukował. To naprawdę działa!

Kiedy stosować kremy antycellulitowe?

Kolejnym krokiem w walce z cellulitem jest stosowanie specjalnych kremów. By specyfiki zadziałały konieczne jest ich systematyczne aplikowanie. Nakładanie dwa razy dzienne to konieczne minimum.

Jeżeli będziecie wybierać kosmetyki na cellulit – a tych na półkach w drogeriach nie brakuje – weźcie pod uwagę przede wszystkim skład specyfiku. Nie sugerujcie się ceną. Może się bowiem okazać, że te ze „średniej półki” działają dokładnie tak samo, jak te najtańsze. Sugerując się składem, należy wziąć pod uwagę czy zawiera substancje pobudzające krążenie, wzmacniające i uszczelniające naczynia krwionośne, a także przyspieszające proces spalania tkanki tłuszczowej. W składzie dobrych preparatów nie powinno zatem zabraknąć między innymi: kofeiny, wyciągu z alg morskich, wyciągu z arniki, ekstraktu z rutyny, nostrzyka, wyciągu z miłorzębu japońskiego, kasztanowca.

Jeżeli jesteś nastolatką, a twoim kompleksem jest cellulit, przestań się zamartwiać. Im wcześniej rozpoczniesz walkę z tą przypadłością, tym większe są szanse na szybką redukcję problemu. Pamiętaj jednak, że w całym procesie liczy się systematyczność i połączenie wszystkich elementów: kosmetyków, ćwiczeń, diety.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *