Na cellulit – masaż i kosmetyki

Sposobów walki ze skórką pomarańczową – defektem, który spędza sen z powiek niejednej kobiecie – jest wiele. Wiadomo, że najlepsze efekty daje strategia, składająca się z kilku elementów. Bez względu na to, na jaki wariant się zdecydujemy, trzeba pamiętać, że masaż i kosmetyki to nieodłączna para. Dlaczego? Poniżej odpowiedź.

Dlaczego kremy na cellulit są niezbędne?

Chcąc pokonać skórkę pomarańczową, w pierwszej kolejności sięgamy po kosmetyki antycellulitowe. Jest to właściwie zrozumiałe, ponieważ to metoda pozwalająca na uporanie się z defektem bez większego zaangażowania z naszej strony. Wszystko to, co działa na cellulit, posiadają kremy. Wystarczy więc je zaaplikować, a następnie czekać na rezultaty. Jednak jest kilka „ALE”.

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że istotne znaczenie mają składniki zawarte w kremach na cellulit. Muszą to być substancje, które walczą nie tylko z objawami, ale przede wszystkim przyczynami powstawania skórki pomarańczowej. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ między innymi w taki sposób faktycznie uporamy się z problemem, który już więcej do nas nie powróci (pod warunkiem, że spełnimy jeszcze kilka innych warunków).

Dobre kremy na cellulit muszą usprawniać krążenie, zmniejszać przepuszczalność naczyń krwionośnych, wspomagać proces prowadzący do rozpadu trójglicerydów na wolne kwasy tłuszczowe (z których powstaje energia). Które kosmetyki są najbardziej polecane? Przed zakupem warto zapoznać się z aktualnym rankingiem kremów antycellulitowych. Dlaczego jest to takie ważne? Ano dlatego, że nie wszystkie specyfiki wykazują się jednakową skutecznością. Warto więc wybrać te, które już zostały przetestowane i poddane wnikliwej ocenie.

Jeśli chcemy skutecznie pokonać cellulit, musimy również postawić na systematyczność. Codzienna aplikacja specyfików ma tutaj ogromne znaczenie.

Dlaczego ważny jest masaż?

Chcąc wzmocnić skuteczność działania kremów na cellulit, warto posiłkować się masażem. Regularne masowanie skóry, połączone z aplikacją kosmetyków jest w stanie przyspieszyć proces redukcji nieestetycznej skórki pomarańczowej.

Masaż skóry dobrze jest zacząć wykonywać kilkanaście minut przed zaaplikowaniem specyfiku. Wówczas przygotujemy ciało do następnego kroku – nałożenia preparatu. W efekcie cenne składniki będą się znacznie lepiej wchłaniać, co w praktyce oznacza zwiększoną skuteczność akcji skierowanej przeciwko skórce pomarańczowej.

Jak masować?

Jest to dość istotne pytanie, ponieważ w dużej mierze od tego, jak masaż zostanie wykonany zależy, czy kosmetyki zadziałają dużo szybciej. Na szczęście zabieg taki można przeprowadzić samodzielnie, wykorzystując na przykład sizalową rękawicę. Cały masaż należy rozpocząć od dolnych partii ciała, stopniowo przesuwając się ku górze. Wykonujemy ruchy koliste, potem można przejść do masażu szczypankowego. Po kilkunastominutowej „rozgrzewce” zaleca się wykonanie masażu z dodatkiem kremów antycellulitowych.

Można także zdecydować się na wykonanie masażu z wykorzystaniem bańki chińskiej. Taki zabieg daje naprawdę dobre efekty, przez co cieszy się coraz większą popularnością.

Z cellulitem jest bardzo trudno się uporać. Niestety walka ze skórką pomarańczową wymaga wielu wyrzeczeń oraz poświęcenia. Okazuje się, że chętnie stosowane przez panie kosmetyki na cellulit najczęściej nie wystarczają. A to dlatego, że najskuteczniejsza walka ze skórką pomarańczową to taka, która prowadzona jest na kilku frontach jednocześnie. Okazuje się, że właśnie wtedy można osiągnąć najlepsze rezultaty. Warto więc wiedzieć, co poza kosmetykami antycellulitowymi, pozwala uporać się ze skórką pomarańczową.

Rola kosmetyków antycellulitowych

Kosmetyki na cellulit, ze względu na swoją ogólną dostępność oraz bezproblemowość – jeśli chodzi o aplikację – są bardzo często wykorzystywane do walki ze skórką pomarańczową. Wystarczy, że takie preparaty będą miały odpowiedni skład, a szanse na to, że likwidacja cellulitu zakończy się powodzeniem, są ogromne.

Kosmetyki na cellulit, by mogły spełnić swoją rolę, powinny zawierać wiele dobroczynnych substancji, których działanie nie ogranicza się wyłącznie do oddziaływania na jedną z przyczyn. Dlatego też skuteczne kremy na cellulit nie przyczyniają się jedynie do przyspieszenia procesów spalania tłuszczu, ale dodatkowo wzmacniają i uszczelniają naczynia krwionośne oraz usprawniają krążenie. W specyfikach antycellulitowych powinny zatem znaleźć się między innymi: teofilina, kofeina, L-karnityna, wyciąg z kasztanowca, wyciąg z liści miłorzębu japońskiego, ekstrakt z arniki, rutyna, wyciąg z bluszczu, ekstrakt z alg morskich.

Warto wiedzieć, że by kosmetyki antycellulitowe zadziałały i spełniły swoją rolę, ważne jest częste stosowanie specyfików. Kilka razy dziennie, codziennie to właściwie norma. Tylko wtedy będziemy mieć pewność, że dany preparat faktycznie może przyczynić się do redukcji skórki pomarańczowej.

Dobroczynne masaże

Skuteczne kosmetyki stosowane często to jednak nie wszystko. Niezwykle istotne jest to, w jaki dany preparat jest nakładany. I tutaj warto wykorzystać dobroczynne właściwości masażu.

Masowanie skóry jeszcze przed aplikacją preparatu, przez 10-15 minut, pobudza krążenie, co zwiększa skuteczność kuracji antycellulitowej. Dopiero potem, gdy skóra jest już faktycznie rozgrzana i gotowa na przyjęcie dobroczynnych substancji, można przystąpić do aplikowania preparatów.

Masaż przydaje się nie tylko przed nakładaniem preparatów, ale również w trakcie. Delikatne wmasowywanie kosmetyku zwiększa wchłanialność dobroczynnych substancji, a więc kuracja przynosi jeszcze lepsze efekty.

Wspomaganie działania kosmetyków a odpowiednia dieta

Jak już wyżej wspomniałam, kosmetyki antycellulitowe są skuteczne, by jednak wzmocnić efekt ich działania, koniecznością jest zastosowanie odpowiedniej diety na cellulit. Dlatego akurat to? Z własnego doświadczenia wiem, że ma ona niemałe znaczenie w powodzeniu kuracji antycellulitowej. Wiele pań zapomina o tym, że to, w jaki sposób się odżywiamy wpływa na kondycję skóry. Jeśli nasz codzienny jadłospis sprzyja zaparciom oraz wpływa na zatrzymywanie wody w organizmie, nie ma się dziwić temu, że skórka pomarańczowa nas zaatakowała.

Jeżeli chcemy zredukować cellulit, koniecznością jest zmiana nawyków żywieniowych, które spowodowały, że na skóra zaczęła przypominać skórę pomarańczy. Przede wszystkim należy „pożegnać się” ze słodyczami oraz fast-foodami. Nie jest wskazana również sól, która sprzyja obrzękom poprzez zatrzymywanie wody w organizmie. Warto również ograniczyć ilość wypijanej kawy oraz papierosy.

W codziennej diecie, która ma wspomóc walkę z cellulitem, powinna znaleźć się spora ilość produktów pełnoziarnistych. Wskazane są również owoce i warzywa. Wszystkie te produkty zawierają spore ilości błonnika, które wspomagają pracę jelit, wpływając na ich perystaltykę.

Również woda w diecie antycellulitowej jest niezwykle ważna. Codzienne wypijanie ok. 2 litrów płynów pozwala na oczyszczenie organizmu ze zbędnych produktów przemiany materii.

Wspomaganie walki z cellulitem ruchem

W walce ze skórką pomarańczową ogromne znaczenie ma aktywność fizyczna. Siedzący tryb życia, który jest częsty u kobiet z cellulitem, nie wpływa korzystnie na krążenie, a i sprawia, że skóra znacznie szybciej traci elastyczność.

Dlatego też, chcąc zlikwidować cellulit, należy zacząć ćwiczyć. Nie jest ważne, jaki to rodzaj aktywności będzie. Najważniejsze jest bowiem to, by aktywność fizyczna była praktykowana regularnie. Chodzi o to, by ćwiczyć co drugi dzień po ok. 40-50 minut. Wówczas efektywność ćwiczeń będzie dużo większa niż w przypadku, gdy ruch praktykujemy raz w tygodniu, a trening trwa 3 godziny.

Ze swojej strony polecam jednak jazdę na rowerze, bądź pływanie i jogging. Są to bowiem te rodzaje aktywności, które należą do ćwiczeń aerobowych, a te wpływają na przyspieszenie procesów spalania tłuszczu.

Domowy masaż na cellulit

Masowanie skóry niesie ze sobą wiele korzyści. Przyczynia się do rozgrzania mięśni, ich rozluźnienia. Pobudza krążenie krwi oraz limfy, a tym samym przyczynia się do szybszego usuwania toksyn z organizmu. Masaż przyczynia się również do uelastycznienia i nadania jędrności skórze oraz tkance łącznej. W rezultacie skóra staje się gładka oraz świeżo wygląda. Masowanie skóry ma więc wiele zalet. Dlaczego więc by nie wykorzystać ich w zwalczaniu cellulitu?

Masaż nie dla wszystkich

Masowanie przynosi wiele korzyści, aczkolwiek nie powinien być stosowany przez wszystkie osoby. Do przeciwwskazań zalicza się: zmiany skórne (stany zapalne, ropnie, egzemy, czyraki, grzybica), świeży uraz ciała, znaczna niewydolność układu krążenia, kruchość włosowatych naczyń, nowotwory złośliwe.

Aby zabieg był skuteczny…

Masaż wymaga pewnej wiedzy. Trzeba poznać jego wszystkie tajniki, by sobie pomóc, a nie zaszkodzić.

Warto pamiętać, by przed masażem umyć się. Należy zmyć pot i kurz. Jeżeli tego nie zrobimy będziemy je po prostu wcierać w ciało. Nie należy jednak zbyt długo wylegiwać się kąpieli i szorować ciała, gdyż rozmiękczona w taki sposób skóra będzie nadmiernie reagować na bodźce. Najlepiej więc wziąć krótki prysznic.

Ciało przed zabiegiem powinno być delikatnie rozgrzane, ponieważ dzięki temu masaż staje się skuteczniejszy. Ponadto znacznie lepiej wchłaniają się substancje odżywcze. Ciało nie może być jednak przegrzane ani nadmiernie wychłodzone. Jeżeli zamierzamy podać się masowaniu, nie należy korzystać wcześniej z zabiegów rozgrzewających: sauny czy opalania.

Następnym krokiem jest zaaplikowanie na skórę balsamu bądź oliwki. Chodzi bowiem o to, by skóra była śliska. Jeżeli tego nie wykonamy, wówczas może dojść do podrażnienia, a nawet otarcia naskórka. Od rodzaju skóry zależy ilość nakładanego na nią kosmetyku. Skóra sucha i wiotka wchłania go o wiele więcej niż normalna bądź tłusta.

Do podstawowego kosmetyku – oliwki bądź balsamu – warto dodać specjalny krem antycellulitowy, dzięki czemu masaż przyniesie jeszcze lepsze rezultaty.

Ciało należy masować w odpowiednich kierunkach, w zależności od miejsca, które zaatakowane jest skórką pomarańczową.

Masaż rąk oraz nóg należy zaczynać zawsze od palców, by stopniowo wędrować w górę. Nie należy zapomnieć o rozmasowaniu barków. Co prawda nie ma tam cellulitu, ale masowanie tych miejsc może doskonale zrelaksować. Starannie należy zająć się łydkami, gdyż i je atakuje skórka pomarańczowa. Ponadto łydki uważane są przez masażystów za „drugie serce”, a to dlatego, że przepompowują krew oraz limfę.

W związku z tym, że cellulit bardzo często atakuje brzuch, należy i nim się zająć. Masaż brzucha należy zacząć od pępka, stopniowo przesuwając się w kierunku żeber oraz pasa.

Kolejną ważną zasadą jest brak pośpiechu. Nie należy zbytnio spieszyć się z wykonywaniem masażu, gdyż zbyt szybko wykonany może stać się powodem podrażnień skóry. Z masażu lepiej zrezygnować, gdy jesteśmy zdenerwowani.

Czym się masować?

Przyrządów do masowania jest wiele. Czasami w zupełności wystarczy szorstka gąbka. Ale aparatów, którymi można wykonać masaż skóry zwalczający cellulit jest wiele.

Pomocne mogą okazać się pajączki. Są to proste, ale niezwykle skuteczne urządzenia. Gładki kuleczki masują znacznie intensywniej niż palce masażysty. Dzięki dużemu rozstawieniu kulek jednym ruchem można wymasować znacznie większą powierzchnię ciała. Pajączek dużych rozmiarów jest w stanie skutecznie stymuluje mięśnie bioder oraz ud i brzucha. Natomiast za pomocą małego pajączka można wymasować łydki.

Innym aparatem, który może wspomóc nasze masowanie jest piłeczka – jeżyk. Jest to twarda, ze spiczastymi kolcami piłeczka. Taki przyrząd doskonale nadaje się do masażu całych nóg. Masaż wykonany takich urządzeniem doskonale pobudza krążenie.

Do masażu bardzo często ludzie wykorzystują „kołyskę”. Jest to drewniany przyrząd, który posiada wygodny uchwyt. Ma on nacięte wałeczki, które obracają się podczas przesuwania. Taki aparat doskonale zda egzamin w przypadku masowania dużych partii ciała – pośladków, ud czy brzucha. „Kołyska” nie tylko pobudza krążenie, ale jednocześnie rozgrzewa i łagodzi bóle mięśnie. Intensywność masażu można regulować poprzez siłę nacisku ręki.

W sprzedaży pojawiają się również stymulatory mięśni. Są to urządzenia, które działają w oparciu o impulsy elektryczne. Są one wysyłane przez urządzenie, a działają na mięśni jak gimnastyka. Powodują bowiem kurczenie się i rozkurczanie mięśni. Takie aparaty doskonale nadają się do masowania brzucha, pośladków, bioder czy ud. Intensywność wysyłanych impulsów można regulować.

Do masażu można wykorzystać rękawicę z sizalu (czy włókien agawy). Szorstka powierzchnia rękawicy doskonale masuje skórę, pobudzając krążenie, a jednocześnie rozluźniając mięśnie. Taka rękawica jest bardzo często polecana do walki z cellulitem. Masaż takim przyrządem to również świetny peeling. Ciało należy masować od stóp w górę przez kilka minut – najlepiej od trzech do sześciu. Jej zaletą jest niewielki koszt. Można ją nabyć już za kilkanaście złotych.

Masaż jest doskonałym sposobem walki ze skórką pomarańczową. Należy jednak pamiętać, że tylko wykonywany regularnie jest w stanie przynieść oczekiwane rezultaty.

A czy Wy macie jakieś doświadczenia? Czy masowanie skóry objętej cellulitem przyniosło w waszym przypadku pożądany skutek?

Podsumowanie

Kosmetyki na cellulit są skuteczne, aczkolwiek by zwiększyć efektywność kuracji antycellulitowej, koniecznością jest połączenie stosowania preparatów kosmetycznych z innymi metodami walki. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że skórka pomarańczowa faktycznie zniknie.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *